Jak na záchranu a digitalizaci starých a poškozených fotografií?

Oprava a digitalizace starých fotografií

Vdechněte do starých fotografií nový život

Známá rodinná historie většinou sahá pouze do období, ze kterého se dochovaly nějaké fotografie nebo jiná grafická zobrazení. Tyto materiály nám připomínají důležité momenty, které by jinak již dávno upadly v zapomnění.

Nejčastěji máme fotografie uložené v krabici nebo šuplíku a za ty roky již nesou stopy času v podobě škrábanců, trhlinek nebo třeba plísně. Možná byste si mohli myslet, že jsou tato poškození nenávratná. Dnešní technologie však dovolují tyto obrazové předlohy převést do digitální podoby, ve které nebudou stárnout, ale také umožňují nápravu těchto závad.

 

V tomto článku vám přiblížím možnosti záchrany takovýchto starých a poškozených fotografií a filmů.

Převod fotografií do digitální podoby

Prvním krokem v práci se starými předlohami je převod do digitální podoby. Protože dnes má většina z nás fotoaparát v telefonu, nabízí se možnost jednoduchého přefocení originálu. To však není ideální cestou, jelikož fotografii přefotíte i s vlivy prostředí (odlesky, nevhodné osvětlení apod.) a dojde tak ke značné ztrátě kvality.

Optimální postup pro digitalizaci starých předloh je použití digitálního skeneru, který eliminuje výše zmíněné vlivy prostředí a digitalizovaná kopie fotografie je tak limitována pouze kvalitou použitého skeneru. 

Používaná technika a software

Skenery pro černobílé a barevné předlohy jsou na trhu dostupné v celé kvalitativní škále a některé umožňují pouze skenování odrazných předloh (papírová fotografie), dražší pak prostupové negativní, popř. pozitivní předlohy (filmy a diapozitivy). Některými skenery lze skenovat i skleněné fotografické desky.

Skenování digitalizace filmů a fotek

Nabídka digitalizace fotografií

Nabízím skenování a digitalizaci fotografií. Prohlédněte si moji nabídku a ceník.

Výhody digitalizace

✔︎ Digitalizované fotografie neztráci na kvalitě

Nesporná výhoda digitalizovaných fotografií je, že narozdíl od těch papírových časem nedegradují, takže naskenováním originál “zakonzervujete” a umožníte tak jeho archivaci bez ztráty kvality v čase.
 

✔︎ Široké možnosti úprav

Další a tvořivější výhodou je možnost obraz v příslušném softwaru editovat, opravovat a upravovat, tzn. do značné míry retušovat vady, optimalizovat tonality nebo barvy a dosáhnout tak požadované kvality výsledného obrazu.


✔︎ Snadná tvorba kopií a zvětšenin

Digitální obrazové soubory lze navíc rozmanitým způsobem reprodukovat – tvořit jejich kopie a zvětšeniny. A to ať již na papír, plátno atd. Případně můžete digitalizované fotografie promítat dataprojektorem. Na konečné maximální velikosti je však potřeba se dohodnout při zadání zakázky, aby byl sken proveden v potřebném rozlišení.

✔︎ 
Pohodlí následné manipulace

S výslednými digitalizovanými fotografiemi pak můžete libovolně nakládat, jako s jakýmkoli jiným digitálním souborem – tedy je ukládat na různá digitální média (CD, Flash, HDD, cloudové úložiště), nebo sdílet např. na sociálních sítích či přes e-mail.

Co když jsou vaše fotografie poškozené?

Na historických fotografiích se často již podepsal zub času. V lepším případě jsou to drobné rýhy a škrábance, v horším případě větší vady jako například trhliny nebo dokonce chybějící části snímku

Ani v takovém případě není fotografie zdaleka ztracená. Díky moderním technologiím lze tyto neduhy z fotografií téměř kompletně odstranit.

Restaurování a oprava starých a poškozených fotografií

Nabídka restaurování fotografií

Opravím vaše staré a poškozené fotografie. Prohlédněte si moji nabídku služeb restaurování starých a poškozených fotografií.

Při mé práci používám skener Epson Perfection V850 Pro, který mi umožňuje skenování odrazných i prostupových předloh do formátu A4 s vysokou kvalitou výstupu. Rád pro vás tedy zdigitalizuji či restauruji předlohu, ať už jde o jakýkoliv z výše zmíněných typů.

Pro 
odstraňování škrábanců a prachu používám software Silver Fast 8, pro retuš a úpravy fotografií Adobe Photoshop.

Skener EPSON pro skenování a retuš historických fotografií, filmů a svitků
Skener EPSON V850 Pro

Mohu vám pomoci s digitalizací vašich starých nebo poškozených fotografií?

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to Top